Wegańskie wytrawne muffinki “jajeczne”
Jaki roślinny składnik sprawdza się najlepiej jeśli chodzi o wegańskie omlety, pancake’i, panierki, czy łączenie składników roślinnych kotlecików czy klopsów? Dobrych odpowiedzi jest pewnie wiele, ale wydaje mi się, że jedna jest tutaj najlepsza: mąka z ciecierzycy. I choć nigdy nie jadłem oryginalnej wersji zapiekanych jajecznych omletów wypełnionych różnymi składnikami, to od dawna chciałem wypróbować wegańską wersję tego śniadania. No i oczywiście zdziwiłem się, jakie to proste i… jakie to dobre!
Niektórzy nazywają je pieczonymi omletami, inni jajecznymi wytrawnymi muffinkami, a w sumie jakby się zastanowić – są to mini, wegańskie frittaty. Warzywne składniki wewnątrz muffinki dobrze się zapiekają, tworząc spójną całość. I liczy się tu korzystanie z tych warzyw, na które jest w tym momencie sezon, które mamy pod ręką – użyć można dowolnych, które dobrze sprawdzą się zapieczone w „jajecznej” ciecierzycowej masie. W ten sposób fundujemy sobie śniadanie z dużą ilością warzyw i dobrego, lekkostrawnego białka.
Wytrwane mufinki spokojnie można trzymać przynajmniej 3 dni w lodówce. Najlepsze są świeże, na ciepło, ale również takie prosto z lodówki. Część przygotowanych można zamrozić – i przy okazji kolejnego włączenia piekarnika, odgrzać jedną czy dwie.
Składniki na 12 muffinek
- 1.5 szklanki mąki z ciecierzycy
- 1.5 szklanki wody
- 1 łyżka oleju/oliwy
- 2 płaskie łyżeczki soli
- 1 płaska łyżeczka kurkumy (można pominąć)
- 1 łyżeczka pieprzu (muffinki lubią dużą ilość pieprzu!)
- 1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
- Pół cukinii, 3 pieczarki, kilka szparagów, czerwona cebula, papryka, groszek, marchewka (potrzebujemy 2 pełne szklanki warzyw)
- 1 łyżka oleju/oliwy do warzyw
-
Piekarnik nagrzać do 190 stopni.
-
W dużej misce dokładnie wymieszać mąkę z ciecierzycy z wodą, oliwą, przyprawami i proszkiem do pieczenia. Odstawić na parę minut.
-
W międzyczasie, przygotować warzywa: pokroić je w kostkę, niektóre mogą pozostać w większych kawałkach, np. szparagi, pieczarki. Wszystkie razem wymieszać dokładnie z łyżką oleju lub oliwy.
-
W formie do pieczenia muffinek ułożyć silikonowe papilotki (nie próbujcie używać papierowych, mufinki się przykleją!), każdą wypełnić do pełna warzywami. Przestrzeń między kawałkami warzyw uzupełnić ciecierzycową masą, delikatnie wlewając.
-
Piec przez 20-22 minuty. Dobrze smakują jeszcze gorące, ale również wystudzone. Jeść z ulubionym pieczywem i świeżymi, chrupkimi warzywami.
-
Nie bójcie się mąki z ciecierzycy, ale nie próbujcie jej surowej. Dodatek oliwy oraz piekarnik sprawią, że upieczone muffinki będą smakować świetnie.
-
Muffinki nie wyrastają bardzo, ale nie są też płaskie. Spokojnie można uzupełniać papilotki na muffiny do pełna.
-
Użyjcie silikonowych papilotek, albo samej metalowej formy – wtedy miejsce każdej mufinki warto posmarować tłuszczem. Papierowe papilotki niestety się nie sprawdzą.