Szybkie wegańskie masełko kanapkowe – przepis podstawowy #veganuary
Będąc na diecie wegańskiej, nie tęsknie za maślanymi smakami. Ale w przypadku kanapek, tostów, grzanek, bułeczek – po prostu fajnie jest użyć lekko tłustego, neutralnego w smaku, delikatnie kwaśnego smarowidła. I nawet jeśli takie masełko z kaszy jaglanej z poniższego przepisu nie odwzorowuje maślanego smaku, z pewnością do niego nawiązuje. A co jest niewątpliwym plusem takiego masełka: fakt, że można przez parę dni trzymać w lodówce większą porcję, która niezależnie od temperatury … jest idealna do smarowania.
Kasza jaglana to najzdrowsza z kasz i mój wspaniały sprzymierzeniec. Lubimy rozpoczynać razem dzień.
- 1/3 szklanki suchej kaszy jaglanej (oraz 1 szklanka wody do gotowania)
- 120 ml oleju rzepakowego (lub innego neutralnego w smaku)
- 1 lub 2 łyżki octu jabłkowego (ja wolę kwaśniejsze masełko, ale jeśli chcesz, by było delikatne – użyj mniej octu)
- 1 płaska łyżeczka soli
Przykładowe masełka smakowe:
- koperkowe: 3 łyżki posiekanego koperku (uwielbiam tę opcję!)
- czosnkowe: dwa spore wyciśnięte ząbki czosnku
- curry: spora szczypta kurkumy i łyżeczka przyprawy curry
-
Kaszę jaglaną przepłucz porządnie gorącą wodą na sitku. Ugotuj w trzech porcjach wody przez 15 minut, aż wchłonie cały płyn i lekko się nawet rozgotuje. Odstaw na przynajmniej 15 minut, a najlepiej do ostudzenia.
-
Kaszę jaglaną umieść w naczyniu blendera i dokładnie zblenduj z dodatkiem oleju, octu i soli. Może to zająć parę minut, bo zależy nam na kremowej konsystencji i lekko napowietrzonym masełku. Jeśli na początku całość jest zbyt rzadka – nie przejmuj się. Kasza zgęstnieje z czasem.
-
Przechowuj w naczyniu, które wygląda na dobre do domowego masełka (jemy też oczami i działają tu pewne skojarzenia, które mamy, więc myślę, że to całkiem istotne!). Możesz podzielić na dwie części i przygotować jeden wariant smakowy.
-
Najlepiej smakuje z dobrym (lekko ciepłym i domowym!) pieczywem lub na chrupkiej grzance prosto z tostera
-
Nie jest to masełko, które będzie się rozpuszczać pod wpływem temperatury, nie zastąpi ono masła do smażenia czy pieczenia. To smarowidło!
-
Polecam ugotować więcej kaszy jaglanej i przygotować: gnocchi jaglane, sernik lub soczewicowy pasztet.
Tak jak wspominałem, świetnie smakuje z domowym pieczywem. Polecam rzucić okiem na mój przepis na kurkumowe pszenne bułki.