Jaglane pyzy z soczewicą na czerwonym winie
Chyba wspominałem już (żeby to raz!) o mojej niesłabnącej miłości do kaszy jaglanej. To bezglutenowe źródło węglowodanów, witamin z grupy B, żelaza i miedzi… Ale najbardziej cenię jej niewiarygodnie uniwersalny charakter. Z kaszy jaglanej kręcę gęste kremowe majonezy, piekę cytrynowe serniki, gotuję krągłe gnocchi, a nawet lepię pyzy, nadziane mocno doprawioną soczewicą na czerwonym winie. To jeden z tych przepisów, który obiecałem, że wrzucę już kilkukrotnie. Na instagramie nie raz chwaliłem się zdjęciami pięknie okrągłych jaglanych kompozycji, zawsze odpowiadając, że już niedługo spiszę przepis i się nim podzielę. No więc to jest ten dzień. Gotujcie kaszę, lepcie i jedzcie z tego wszyscy. Będzie pysznie.
Jaglane pyzy z soczewicą na czerwonym winie
bezglutenowe; 18-20 sztuk (4 porcje obiadowe)
- 1 szklanka kaszy jaglanej
- 3 szklanki wody
- 1 łyżeczka soli
- 1 pełna szklanka skrobi ziemniaczanej (~200g)
Soczewica na czerwonym winie
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 1 średniej wielkości biała cebula
- 2 liście laurowe
- 2 kulki ziela angielskiego
- 1/2 łyżeczki majeranku
- 1/2 łyżeczki rozmarynu
- 1/2 łyżeczki tymianku
- 1/3 łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej
- dużo pieprzu
- 1 szklanka czerwonej soczewicy
- 1 i 1/2 szklanki wody
- 1/2 szklanki czerwonego wytrawnego wina
- 1 łyżka koncentratu pomidorowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- 1 łyżeczka cukru
- Sól
- Kaszę jaglaną opłukaj na sitku pod bieżącą wodą, ugotuj w trzech porcjach wody przez 15 minut. Odstaw do ostudzenia.
- Przygotuj farsz: cebulę obierz i drobno posiekaj, wrzuć na rozgrzany na patelni olej. Dodaj liście laurowe, ziele angielskie i szczyptę soli.
- Smaż cebulę na średnim ogniu przez 4-5 minut. W międzyczasie przygotuj mieszankę przypraw. Do usmażonej cebuli dodaj zioła i sporo pieprzu. Smaż jeszcze przez minutę, a następnie dodaj soczewicę i wodę.
- Gotuj pod przykryciem przez 8-9 minut. Po tym czasie dodaj wino, pomidory, sos sojowy, cukier. Całość wymieszaj i duś na małym ogniu przez ostatnią minutę.
- Spróbuj. W razie potrzeby dopraw solą i pieprzem. Odstaw do ostudzenia: z czasem soczewica dodatkowo zmięknie i zgęstnieje.
- Wracamy do kaszy jaglanej: ostudzoną kaszę zblenduj przez 2-3 minuty blenderem, aż większość masy stanie się gładka. Dodaj sól i skrobię ziemniaczaną. Całość dokładnie wymieszaj używając łyżki lub szpatułki.
- Gdy farsz zgęstnieje i będzie w temperaturze pokojowej, czas lepić pyzy. Przygotuj miseczkę z letnią wodą: przed formowaniem każdej pyzy, delikatnie zwilż ręce. Dzięki temu nic nie będzie się kleić i nie trzeba będzie używać dodatkowej mąki.
- Chwytaj małe garstki kaszy, formuj na dłoni cienki placuszek, nakładaj na niego łyżkę farszu i zawijaj (zerknij na poniższe zdjęcia, mogą być pomocne).
- Uformowane pyzy najlepiej od razu ugotować. Wrzucaj partiami do sporej ilości gotującej się, lekko osolonej wody. Gotuj przez około 3-4 minuty, aż wypłyną na powierzchnię.
- Podawaj z ulubioną surówką, kiszonkami, sosem, smażoną bułką tartą. Dobrze smakują na następny dzień, odsmażone na patelni.