Imieninowe jaglane sernikobrownie z solonym karmelem. Bezglutenowe #kaszajaglanajestsuper
Naszła mnie ochota na rozpustne, nieco staromodne ciasto. Częściej widuję tego typu wypieki w gablotach cukierni niż w przez okienko mojego piekarnika, tymbardziej więc wzmogła się we mnie ochota zweganizowania takiego ciasta. To miks mocnoczekoladowego ciasta z cytrynowo-waniliowym sernikiem. Całość zwieńczona karmelowym, slodko-słonym budyniem. Orety, nie wierzę, że tworzę ten przepis. Zwykle znajomi zarzucają mi, że moje ciasta są mało słodkie i mało rozpustne. No to macie. Bezglutenowe, wegańskie, jaglane sernikobrownie z kremem słony karmel. Jest pyszne. I najlepiej pasuje mi do niego określenie „imieninowe”.
Składniki na małą blachę o średnicy 20cm lub kwadratową o wymiarach około 20 x 20 cm (w przypadku używania większej blachy, składniki można pomnożyć x 1.5)
Ciasto przygotować można bezglutenowe lub z użyciem mąki pszennej. Podaję wiec dwa różne przepisy na czekoladowa część. Oba warianty są równie dobre.
Jaglane sernikobrownie z solonym karmelem
Część czekoladowa
Wersja bezglutenowa:
- 1/2 szklanki mąki ryżowej
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej/kukurydzianej/tapiokowej
- 1/3 szklanki cukru
- 1/3 szklanki kakao
- 1 łyżka cukru z wanilią
- szczypta soli
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 2/3 szklanki mleka roślinnego
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka octu jabłkowego (lub 2 łyżki soku z cytryny)
Wersja glutenowa:
- 1/2 szklanki mąki pszennej
- 1/3 szklanki cukru
- 1/3 szklanki kakao
- 1 łyżka cukru z wanilią
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- szczypta soli
- 1/2 szklanki mleka roślinnego
- 4 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka octu jabłkowego (lub 2 łyżki soku z cytryny)
Jaglany sernik
- 2/3 szklanki suchej kaszy jaglanej
- 100ml mleka roślinnego (sojowe/ryżowe/owsiane)
- 50ml oleju
- 1/2 szklanki cukru
- łyżka cukru waniliowego
- sok z 2 cytryn i skórka otarta z jednej cytryny
- szczypta soli
Budyniowy krem „solony karmel”
- 1/3 szklanki cukru
- pół puszki mleka kokosowego (gęsta część)
- 1/2 łyżeczki soli
- łyżka skrobi ziemniaczanej/kukurydzianej/tapiokowej i trzy łyżki wody (można użyć tę z puszki mleka kokosowego)
-
Kaszę jaglaną przepłucz na sitku gorącą wodą, a następnie ugotuj w 3 porcjach wody (przez około 15 minut, aż wsiąknie całą wodę. Kasza powinna być zbita i rozgotowana)
-
Piekarnik rozgrzej do 190 stopni. W misce połącz suche składniki ciasta czekoladowego. Dodaj wszystkie mokre składniki, wymieszaj dokładnie do uzyskania gładkiej masy.
-
Blachę do pieczenia wyłóż papierem do pieczenia, wlej do niej całą czekoladową masę. Piecz przez 15 minut.
-
W międzyczasie, do kaszy jaglanej dodaj wszystkie składniki, z wyjątkiem oleju. Ręcznym blenderem zmiksuj wszystko na dość gładką masę. Następnie dodaj olej i blenduj przez jeszcze jedną minutę, do uzyskania gładszej, kremowej masy „serowej”. Na tym etapie warto spróbować „serową” masę – w razie upodobań możesz zrobić ją słodszą, bardziej waniliową lub mocniej cytrynową.
-
Ciasto czekoladowe wyciągnij z piekarnika i od razu, delikatnie wylej na nie sernikową masę. Wyrównaj wierzch ciasta i wsadź do piekarnika na dodatkowe 15-20 minut.
-
Gdy ciasto nieco przestygnie, polecam przygotować krem budyniowy. Na rozgrzaną patelnię wsyp cukier, pozwól mu się częściowo rozpuścić, „smażąc” przez 3-4 minuty (nie można go przypalić!). Dodaj mleko kokosowe oraz sól, od razu dokładnie wymieszaj. Gotuj masę na małym ogniu przez kolejne 3-4 minuty. W międzyczasie, skrobię połącz z wodą i wlej na patelnie, tak jak przy przygotowywaniu budyniu. Gotuj na małym ogniu przez kolejną jedną – dwie minuty, mieszając okrężnymi ruchami.
-
Tak przygotowany krem wlej na wierzch ciasta (znajdującego się dalej w blasze do pieczenia).
-
Upieczone ciasto nie jest jeszcze zwarte i gotowe do wyjęcia z blachy – należy schłodzić je w lodówce przez kilka godzin, najlepiej przez noc. Warto ozdobić je orzeszkami i podawać ze świeżymi owocami, np. truskawkami.