Moja fasolka z Palermo
Mogę potwierdzić: Sycylia to wspaniałe miejsce dla miłośników dobrego jedzenia. Obfitość świeżych, pięknie kolorowych, lokalnych produktów: makaronów, pomidorów, bakłażanów, bazylii, migdałów, pistacji, wina! I właściwie korzystając tylko z pochodzących z Sycylii produktów, przygotować można pełną, niebywale smaczną ucztę. W Sycylijskich kuchniach (teraz już wiem, że jest ich wiele!) wspaniale mieszają się różne wpływy – dania „typowe” dla kuchni włoskiej, urozmaicają tu składniki charakterystyczne dla południa: rodzynki, migdały, mąka z ciecierzycy.
Tegoroczne Sycylijskie wakacje (o których od dawna marzyłem) zainspirowały mnie do spojrzenia na znane mi produkty z innej perspektywy. I w ten sposób powstało moje nowe ulubione danie z fasolką szparagową. Choć nie jest ono skomplikowane, na talerzu dzieje się naprawdę sporo: aromatyczna, czosnkowa oliwa pokrywa soczystą fasolkę, lekka słodycz rodzynek równoważona jest przez kwaśno-słone kapary, a całość zwieńczają chrupkie, prażone orzechy i lekko anyżowa, świeża bazylia. Muszę przyznać, że tak przygotowana fasolka smakuje wspaniale: zarówno na głośnym balkonie w Palermo przygotowana na lunch, jak i w domowym zaciszu w Berlinie, na kolacje, z kieliszkiem wina.
Obiad dla dwóch osób lub przystawka dla czterech
- 500g fasolki szparagowej (zielona, żółta lub miks)
- 4 ząbki czosnku
- 5-6 łyżek oliwy
- 1 spora garść rodzynek
- około 12 suszonych pomidorów z zalewy
- 3 łyżeczki kaparów z zalewy
- 1 spora garść migdałów (lub mniejsza garść orzeszków piniowych)
- liście świeżej bazylii
- sól
- pieprz
- Ulubione świeże pieczywo (najlepiej: chrupki chleb, focaccia lub pita)
- Fasolkę umyj, odetnij zdrewniałą część. W średniej wielkości garnku przygotuj wodę do ugotowania fasolki – posól ją przynajmniej łyżeczką soli i doprowadź do wrzenia.
- W międzyczasie, na sporej patelni upraż garść migdałów: przez parę minut, na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając. Orzechy będą gotowe, gdy zaczną się rumienić i poczujesz przyjemny aromat. Uprażone migdały przenieś na deskę do krojenia i posiekaj drobniej, gdy lekko ostygną.
- Do gotującej się wody dodaj fasolkę. Gotuj przez około 5-6 minut, następnie do gotującej się fasolki dodaj sporą garść rodzynek i gotuj jeszcze przez minutę. Odcedź.
- Na dnie patelni, na której prażyły się orzechy, rozgrzej oliwę. Dodaj ząbki czosnku – w całości, bez obierania z łupin. Pozwól czosnkowi się delikatnie przysmażyć – po parę minut z każdej strony, aż ładnie się zarumieni.
- Wyjmij podsmażony czosnek z oliwy i odłóż go na deskę do krojenia. Na rozgrzaną oliwę wrzuć podgotowaną fasolkę z rodzynkami.
- Suszone pomidory przekrój na połówki lub drobniejsze kawałki i wraz z kaparami dodaj do fasolki. Smaż na średnim ogniu, co jakiś czas mieszając.
- Wyciśnij podsmażony czosnek z łupinek – powinien być miękki i łatwo wyskoczyć. Z pomocą widelca rozgnieć go i dodaj do smażącej się fasolki.
- Gdy fasolka zacznie się rumienić, obficie ją posól i oprósz świeżo mielonym pieprzem. Spróbuj: oceń miękkość, słoność i kwaśność fasolki.
- Podawaj z liśćmi świeżej bazylii i posiekanymi, podprażonymi orzechami. Najlepiej smakuje z dodatkiem świeżego, chrupkiego pieczywa. Pełną smaku oliwę z patelni koniecznie trzeba wyjadać z pomocą chleba, focacci lub pity.