Farinata ze szparagami i cebulą, czyli pieczony włoski omlet z ciecierzycy
Mąka z ciecierzycy to jeden z moich ulubionych składników, bez których nie wyobrażam już sobie gotowania. Połączona z odrobiną wody, jest jednym z najlepszych wegańskich zamienników jajka: jest wspaniałym spoiwem przy smażeniu i pieczeniu, używam jej w procesie panierowania, smażę z niej ciecierzycowe omlety. Na ciecierzycowym tronie jest dla mnie jednak pieczony, włoski omlet o nazwie farinata. Jadam go na śniadanie, pakuję do lunch box’a, wkładam skropiony cytryną kawałek między kromki świeżego pieczywa, czy podaję na stół jak elegancką tartę, gdy spodziewam się gości. Tradycyjnie farinata przygotowywana jest bez dodatków, bądź z dodatkiem oliwek (polecam!). Ja lubię jednak eksperymentować z dodatkami – a tej wiosny, wariant ze szparagami i cebulą stał się moim ulubionym.
Składniki na formę/patelnię o średnicy około 26cm
(najbardziej lubię używać patelni – trzeba jednak zwrócić uwagę, czy nadaje się ona do używania w piekarniku. W przypadku form do pieczenia, koniecznie należy wybrać metalową i szczelną – przed upieczeniem farinata jest bardzo rzadka. Nie powinno się także używać papieru do pieczenia)
- 250g mąki z ciecierzycy
- 500ml wody
- 1 łyżeczka soli
- Duuuży chlust oliwy (około 4 łyżki)
- 1/2 pęczka zielonych szparagów
- 2 małe cebule lub jedna spora
- dodatkowa porcja oliwy
sól do smaku (polecam czarną sól kala namak) i połówka cytryny do skropienia sokiem
- Do sporej miski przesiej mąkę z ciecierzycy. Dodaj wodę, sól i oliwę. Całość dokładnie wymieszaj z pomocą ręcznej trzepaczki – masa nie powinna zawierać grudek, a na powierzchni powinny pojawić się bąble.
- Odstaw ciecierzycową masę w temperaturze pokojowej na przynajmniej 5 godzin (może być nawet kilkanaście). Dla mnie najlepszą opcją jest wykonanie kroku numer jeden wieczorem i upieczenie farinaty rano.
- Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Przygotuj dodatki: cebulę obierz i pokrój w spore księżyce; szparagom odłam twarde końcówki i przetnij je na dwa lub trzy razy krótsze kawałki. Dno i boki patelni/naczynia żaroodpornego wysmaruj odrobiną oliwy.
- Wymieszaj masę ciecierzycową i wylej ją do przygotowanego naczynia. Na całości ułóż swoją kompozycję z cebuli i szparagów. Część dodatków się zatopi, a część pozostanie na powierzchni. Polej powierzchnię farinaty dodatkową porcją oliwy, w szczególności warzywa – dzięki temu nie przypalą się po chwili w piekarniku
- Oprósz wierzch farinaty solą i delikatnie przełóż ją do nagrzanego piekarnika. Piecz około 40 minut. Świetnie smakuje gorąca, świeżo upieczona, jak i zimna, nawet prosto z lodówki. Lubię farinatę oprószoną dodatkową porcją soli (super sprawdza się tu czarna sól kala namak) i skropioną odrobiną soku z cytryny.