Drożdżowe pampuchy z sosem holenderskim i grillowanymi szparagami
Kluski na parze, zwane również pampuchami przywołują dobre wspomnienia. Pamiętam miskę z wyrastającym u babci ciastem. Pamiętam w jaki sposób szybko rosnąca biała kula działała na moją wyobraźnie. I w sumie dalej są to dla mnie trochę czary: za każdym razem, gdy piekę coś z udziałem drożdży (ostatnio również tych dzikich, gdy kombinuje z chlebami na zakwasie) odczuwam ekscytację i satysfakcję, podobną do tej, gdy byłem dzieckiem. Podczas gotowania budzi się we mnie dużo wspomnień z dzieciństwa, a często manualny i eksperymentalny charakter wykonywanych czynności pozwala mi się znowu czuć bardzo beztrosko. Lubię to.
Wracając do samych pampuchów, pamiętam je najlepiej w dwóch wersjach: na słodko, ze śmietaną lub jogurtem i sezonowymi owocami lub na słono, z brązowym, mięsnym sosem, prawie w stylu czeskich knedlików. Dziś, korzystając z pierwszych szparagów, postanowiłem pokombinować w stylu fusion i połączyć znany motyw żółtego sosu holenderskiego z gotowanym na parze pulchnym pampuchem. I muszę przyznać, wyszło super. I dobrze się przy tym bawiłem.
Wegańskie bułki na parze – pampuchy (składniki na 8 pampuchów)
- 250g mąki pszennej
- 200ml mleka roślinnego (bez cukru)
- Płaska łyżeczka cukru
- 15g świeżych drożdży lub 3g suchych
- 1 łyżka oleju
- 1 łyżeczka soli
-
Dwie łyżki mąki połączyć z drożdżami, cukrem i ciepłym (nie gorącym!) mlekiem roślinnym. Dokładnie wymieszać i odstawić na pięć minut.
-
Do sporej miski dodać przygotowany zaczyn, odmierzoną mąkę, olej oraz sól. Wymieszać. Zagnieść dłońmi elastyczną kulę ciasta, w razie potrzeby podsypać delikatnie mąką. Zagniatanie powinno potrwać od trzech do pięciu minut.
-
Tak przygotowane ciasto odstawić na przynajmniej pół godziny do wyrośnięcia.
-
Wyrośnięte ciasto podzielić na osiem mniejszych części, z każdej zagnieść kulę, delikatnie ją rozpłaszczyć, odstawić na przynajmniej 10 minut.
-
Bułeczki gotować na parze przez około 10 minut (ja robię to w większym garnku wypełnionym do połowy wodą, na materiałowej luźno ułożonej ściereczce. Istotna jest tu większa przykrywka pozwalająca pampuchom wyrosnąć oraz układanie ich na ściereczce z zachowaniem odstępów).
Grillowane szparagi z pieczarkami
- pęczek zielonych szparagów
- 300g pieczarek
- 2 łyżki oliwy
- sól i pieprz
- oregano (świetnie sprawdzą się listki świeżego)
- Do podania: listki świeżego oregano i połówki truskawek (moja mama mówi że truskawki świetnie dogadają się ze szparagami – ja jej ufam)
-
Pieczarki pokroić na połówki lub ćwiartki (jeśli są większe)
-
Szparagom oderwać końcówki, pozostałą część przekroić pod kątem na pół.
-
Na rozgrzaną patelnię wylać łyżkę oliwy, usmażyć pieczarki przez 5 minut ze szczyptą soli i pieprzu, rzadko mieszając (wtedy są najsmaczniejsze).
-
Usmażone grzyby odłożyć w miseczce, czynność powtórzyć z nową łyżką oliwy i pokrojonymi szparagami. Najsmaczniejsze są chrupkie, więc będą potrzebować tylko 2/3 minuty.
-
Do usmażonych szparagów dodać przygotowane wcześniej grzyby, przyprawić dodatkową szczyptą soli oraz kilkoma listkami świeżego oregano.
Wegański sos holenderski
- 100g nerkowców
- 200ml mleka roślinnego
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 1 łyżeczka soli (najlepiej będzie: pół łyżeczki czarnej soli kala namak dla jajecznego smaku i pół łyżeczki zwykłej)
- 2 łyżeczki musztardy dijon
- 3/4 łyżeczki kurkumy
- 1/4 łyżeczki mielonego pieprzu
- 2 łyżki soku z cytryny
- 1 łyżka octu jabłkowego lub winnego
- 2 łyżki płatków drożdżowych
-
Nerkowce namoczyć w wodzie przez przynajmniej 15 minut. Odcedzić.
-
Do wysokiego naczynia dodać nerkowce oraz mleko roślinne i oliwę. Porządnie zblendować (sos nie musi mieć od razu gładkiej, aksamitnej konsystencji)
-
Dodać wszystkie pozostałe składniki, zblendować raz jeszcze, tym razem zależy nam na osiągnięciu możliwie gładkiego sosu. Dzięki podwójnemu blendowaniu nie powinno być to problemem.
Wskazówka: w celu osiągnięcia gęstszego sosu, można go podgrzać w garnuszku. Należy pamiętać o ciągłym mieszaniu, gdyż łatwo przywiera! W powyższym przepisie sos w temperaturze pokojowej sprawdza się jednak bardzo dobrze.
Propozycja podania:
Na większym talerzu umieścić pampucha. Otoczyć go ułożonym łyżką sosem. Na sosie ułożyć grillowane szparagi i grzyby. Przyozdobić świeżym oregano i truskawkami. W razie potrzeby również dodatkową szczyptą soli i pieprzu.