Wegański chleb tostowy – lekki i puszysty

Za moment minie rok, od kiedy zacząłem regularnie przygotowywać domowe chleby. I wierzcie lub nie, ale od tego czasu nie kupiłem bochenka chleba w sklepie (no dobra – pamiętam: raz kupiłem pumpernikiel). I choć zdecydowana większość moich wypieków to chleby na zakwasie: przygoda i utrzymanie przy życiu tego zakwasowego gagatka to dla mnie wielka frajda i fascynująca sprawa. Kombinuję, zmieniam przeróżne czynniki i uczę się używania różnych rodzajów mąk (polecam). Jednak czasami, kiedy nie zaplanuje dokarmienia zakwasu i mam ochotę na bochenek domowego chleba nieco szybciej: sięgam po drożdże. I w takich sytuacjach piekę mój chlebowy guilty pleasure: domowy, mleczny, chciałoby się powiedzieć, maślany (coś jest w tym smaku!) chleb tostowy: idealny do wypaśnych kanapek i porannych tostów. To najbardziej puszysty i najprzyjaźniejszy w krojeniu chleb, jaki kiedykolwiek zrobiłem.

Przepis inspirowany „old-fashioned sandwich loaf” Nigelli Lawson z jej telewizyjnej serii „Eat. Cook. Repeat”. Nieco go dostosowałem i mocno zweganizowałem (w oryginalnym przepisie to chleb z dużą ilością mleka i masła).

Przepis na formę do chleba o rozmiarach 30x10cm

  • 500g białej mąki pszennej (jeśli unikasz takiej mąki lub chcesz przygotować nieco zdrowszą opcję, możesz użyć mąki orkiszowej typ 630. Chleb nie wyrośnie tak wysoki i będzie zdecydowanie mniej puszysty, ale dalej pyszny) + 1 łyżeczka do oprószenia
  • 7g suchych drożdży
  • 2 łyżeczki cukru
  • 2 łyżeczki soli
  • 250ml mleka sojowego
  • 2 pełne łyżki octu jabłkowego (opcjonalnie: ocet z białego wina)
  • 100ml świeżo zagotowanej wody
  • 50g rafinowanego oleju kokosowego (lub neutralnej wegańskiej margaryny)
  • 1 łyżka oleju rzepakowego na powierzchnię do wyrabiania chleba + 1 łyżeczka do wysmarowania blaszki do pieczenia
  1. Wymieszaj mąkę, drożdże, cukier i sól w dużej misce.
  2. Przygotuj naczynie do wymieszania mokrych składników. Mleko sojowe wymieszaj z octem. Dodaj gorącą wodę I olej kokosowy. Całość wymieszaj przez parę sekund, do rozpuszczenia całego oleju.
  3. Dodaj mokre składniki do suchych. Wymieszaj przez dwie minuty, aż całość ładnie się połączy, a mąka wchłonie całą wodę. Uformuj kształt kuli, przykryj miskę ściereczką lub folią i odstaw na 10 minut.
  4. Pokryj kuchenny blat odrobiną oleju rzepakowego, by przygotować przestrzeń do ugniatania chleba. Ugniataj ciasto na blacie przez 30 sekund (dobrze jest również pokryć dłonie odrobiną oleju). Uformuj ciasto w kształt nieregularnej kuli I umieść je z powrotem w misce na 10 minut. Cały proces powtórz jeszcze dwa razy, dając ciastu 10 minutowe przerwy. Po trzecim ugniataniu, uformuj kulę ciasta, umieść je z powrotem w misce, przykryj I zostaw na 60 minut.
  5. Przygotuj formę do pieczenia chleba, pokrywając jej brzegi i dno delikatną warstwą oleju. Przenieś ciasto po raz ostatni na blat i pokrytymi delikatną warstwą oleju dłońmi, uformuj kształt, mniej więcej pasujący do przygotowanej formy. Umieść chleb w formie i odstaw do ostatecznego wyrastania na godzinę lub półtorej. Tym razem nie musisz przykrywać chleba, ponieważ szybko będzie się powiększał i prawdopodobnie wyrośnie nieco ponad wysokość formy.
  6. Rozgrzej piekarnik do 180 stopni. Oprósz wierzch chleba odrobiną mąki i piecz przez 40 minut. Wierzch bochenka powinien się ładnie zarumienić. Upieczony, gorący chleb, delikatnie wyjmij z formy. Umieść chleb do góry nogami i pozwól mu wystygnąć.
  • By zachować świeżość chleba, przechowuj go zawiniętego w bawełnianą ścierkę kuchenną. Możesz również zamrozić kromki pokrojonego chleba i rozmrozić je częściowo przed wsadzeniem do tostera.
  • Naprawdę polecam użyć do tego przepisu najbardziej podstawowej białej mąki pszennej: efektem jest niebywale puszysty bochenek, którego kromki pięknie rumienią się w tosterze.
  • Zdecydowanie warto użyć w tym przepisie mleka sojowego: po dodaniu do niego octu jabłkowego, otrzymujemy wegańska wersję zsiadłego mleka / maślanki. To dzięki tej mieszance chleb zyskuje delikatnie mleczny, maślany smak.
Ciasto po pierwszym, drugim i trzecim wyrabianiu