Puszysty, łatwy wegański biszkopt na soku marchewkowym
Poprzedni przepis był ziemniaczaną zapiekanką dla bardzo leniwych. A tu mamy do czynienia z równie leniwym ciastem. To lżejsza wersja ciasta marchewkowego, bardziej wyrośnięta i puszysta. I choć bardzo cenię sobie dobre, wilgotne i nieco ciężkie ciasto marchewkowe (polecam mój ulubiony przepis, o ten: ciasto marchewkowe), to tutaj zdecydowanie mowa jest o cieście biszkoptowym. Świetnie nadaje się do przygotowania tortu, przełożenia go kremem, czy upieczeniu na szybko w awaryjnej sytuacji. Pięknie pomarańczowe, naprawdę delikatne, w wersji podstawowej polecam przygotować je z intensywnie czekoladową polewą i pięknie chrupkimi prażonymi pestkami dyni.
Leniwy charakter tego ciasta wynika z faktu, że nie musisz martwić się o przygotowanie i tarcie marchewek. Jest to biszkopt na soku marchewkowym – bez dodatku żadnego mleka roślinnego. Do jego przygotowania potrzebna jest jedna miska do wymieszania składników i forma do pieczenia. Łatwizna!
Puszysty, łatwy wegański biszkopt na soku marchewkowym
Składniki na okrągłą formę o średnicy około 20cm
- 250g mąki pszennej (tj. niepełne dwie szklanki. można próbować również z orkiszową, typ 630)
- 200g cukru (niepełna szklanka)
- 1 łyżeczka cynamonu
- 2 łyżeczki imbiru
- 1 łyżeczka kurkumy (można pominąć)
- 1 i 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/2 łyżeczki soli
- 400ml soku marchewkowego (100%, niesłodzony – nie gęsty sok przecierowy)
- 50ml oleju rzepakowego lub słonecznikowego
- 1 łyżka octu jabłkowego (lub winnego)
Na polewę:
- 4 łyżki wody
- 2 łyżki cukru
- 1/2 tabliczki czekolady gorzkiej (minimum 70% kakao)
- Po sporej szczypcie: cynamonu, imbiru i soli
- spora garść pestek dyni (dobrze będzie smakować także z orzechami włoskimi lub nawet słonecznikiem)
- Piekarnik rozgrzej do 180 stopni. Zanim się nagrzeje, zdążysz wsunąć do niego ciasto.
- W dużej misce wymieszaj wszystkie suche składniki ciasta, a następnie dodaj olej i sok marchewkowy. Całość dokładnie połącz, a następnie dodaj łyżkę octu jabłkowego i jeszcze raz całość krótko wymieszaj.
- Ciasto powinno być dość rzadkie. Bezpośrednio przed wsunięciem do piekarnika, przelej je do blachy wyłożonej papierem.
- Piecz przez około 40 minut. Pod koniec tego czasu, sprawdź ciasto patyczkiem. Powinien być wilgotny, ale nie pokryty surowym ciastem.
- Gdy ciasto jest w piekarniku, na dowolnej formie czy blaszce wsuń do niego również pestki dyni (orzechy włoskie lub pestki słonecznika). Pozwól im się prażyć przez około 10 minut.
Polewa i finał
- Gdy ciasto jest lekko przestudzone – przygotuj polewę. Na dnie garnuszka rozgrzej wodę, rozpuść ją z cukrem, dodaj sól, imbir i cynamon.
- Doprowadź do wrzenia i wyłącz ogień. Dodaj niedbale pokruszoną czekoladę, całość dokładnie wymieszaj, do osiągnięcia gęstej, gładkiej polewy.
- Polej ciasto polewą i rozprowadź ją po całości. Na jeszcze płynną czekoladę wysyp pestki dyni lub orzechy i odstaw do przestygnięcia na przynajmniej … parę chwil 🙂